مادربورد (Motherboard) از جمله قطعات حساس در لپ تاپ است که وظیفه برقراری ارتباط بین قطعات داخلی لپ تاپ را عهده دار است. همچنین این قطعه مجموعه ای از IC هاست که ولتاژ مورد نیاز اجزای داخلی لپ تاپ را تامین می کند و به همین دلیل نسبت به سایر قطعات با خرابی های بیشتری رو به رو می باشد. هنگام مواجه شدن با خرابی مادربورد باید به یک مرکز معتبر در زمینه تعمیر بورد لپ تاپ مراجعه نمود.

به دلیل حساسیت بالای برد لپ تاپ، باید تعمیر و تعویض برد لپ تاپ توسط متخصصین با تجربه در زمینه تعمیر و تعویض بورد لپ تاپ انجام شود. 

اگر هنگام تعمیر بورد لپ تاپ خطایی رخ دهد ممکن است به سایر قطعات متصل به مادربرد نیز آسیب وارد شود و مجبور به تعویض برد لپ تاپ خود شوید. شرکت به رایا دارای یک تیم متخصص در زمینه تعویض و تعمیر برد لپ تاپ است که در کم ترین زمان با به روزترین تجهیزات ممکن تعمیر و تعویض برد لپ تاپ شما را انجام داده و خدمات خود را با بالاترین کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهد.

در صورتی که با خرابی برد لپ تاپ مواجه هستید، می توانید با مشاورین ما در به رایا تماس بگیرید و برای تعمیر و تعویض برد لپ تاپ خود راهنمایی بگیرید.

در ادامه مطالب دلایل خرابی برد لپ تاپ را شناخته و با مراحل تعویض و تعمیر برد لپ تاپ آشنا می شوید.

همان طور که می دانید روی مادر برد قطعات مختلفی وجود دارد که یکی از این قطعات مدار صدا می باشد. استفاده از هدست و اسپیکر های غیر استاندارد باعث خرابی مدار صدا می شود که بی توجهی به آن به سایر قطعات روی مدار نیز آسیب وارد می کند. به هیچ عنوان از لازم جانبی فیک و غیر استاندارد استفاده نکنید.

قطعه پریدگی معمولا به دلیل بی دقتی در باز کردن سیستم به وجود می آید. به همین دلیل است که تاکید داریم تعمیر بورد لپ تاپ خود را در مراکز معتبر و زیر نظر متخصصان حرفه ای انجام دهید تا با مشکلات بیشتری رو به رو نشوید. پریدگی قطعه، لپ تاپ را از گارانتی خارج می کند و ممکن است باعث از کار افتادن سیستم شود و باعث پرداخت هزینه های زیادی شود.

همان طور که می دانید تمام قطعات نیاز به یک ولتاژ و توان ثابت دارند. اگر از قطعات غیر استاندارد استفاده کنید که از مادر برد بیش از حد توان بکشد باعث جریان کشیدگی و خرابی برد لپ تاپ می شوید و نیاز به تعمیر بورد لپ تاپ پیدا می کنید.

نوسانات جریان برق باعث ترکیدگی، نشت و تغییر حالت در خازن های الکترولیت می شود. اگر در پوسته خارجی خازن برآمدگی هایی مشاهده کردید، نشان از خرابی خازن های برد لپ تاپ شما می دهد و به یک متخصص حرفه ای و با تجربه مراجعه کنید تا به بهترین شکل مشکلات شما را حل کنند.

یکی از دلایلی که شما نیاز به تعمیر بورد لپ تاپ دارید، خرابی شیار های گسترش PCI و گرافیک است. معمولا این شیارها به دلیل اتصال اشتباه سوکت مودم به پریز برق دچار خرابی می شوند و یا ممکن است کاربر از کارت گرافیکی استفاده کند که مناسب سیستم شما نباشد. بسیاری از خرابی هایی که در لپ تاپ شما ایجاد می شود به دلیل استفاده یا نصب غیر استاندارد قطعات است پس بهتر است هنگام تعویض قطعات داخلی لپ تاپ به این نکات توجه کنید.

بسیاری از مواقع ممکن است با سوختن قطعات به دلیل استفاده از لوازم جانبی و قطعات غیر استاندارد، بورد شما دچار آسیب شود. زمانی که با خرابی برد مواجه هستید می توانید با مراجعه به لابراتور تخصصی تعمیرات لپ تاپ به رایا اقدام به تعویض و تعمیر برد لپ تاپ خود کنید. در نظر بگیرید که تمام قطعات دارای طول عمر مشخصی هستند که با اتمام این دوره از کار میفتند. با خرابی موتورهای فن، دمای مادربرد بالا می رود و باعث از کارافتادن برد لپ تاپ شما می شود.

مادر برد ها به تنهایی گرمای زیادی تولید می کنند و اگر این گرما به وسیله سایر قطعات افزایش پیدا کند به برد دستگاه شما آسیب وارد می کند و مجبور به تعویض بورد لپ تاپ هستید. فن ها به دلیل دفع گرمای قطعات لپ تاپ تعبیه شدند و خرابی فن لپ تاپ باعث بالا رفتن دما و خرابی قطعات می شود.

یکی از نشانه هایی که خبر از خرابی برد لپ تاپ شما می دهد، نصب نشدن ویندوز است. اگر هنگام روشن/خاموش کردن سیستم هیچ نوری از دیودهای نوری مشاهده نکردید احتمال زیاد مادر بورد لپ تاپ شما خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض برد لپ تاپ دارید. به دلیل حساس بودن این قطعه باید در کم ترین زمان ممکن برای تعمیر و تعویض برد لپ تاپ اقدام کنید تا سایر قطعات روی مادربرد دچار آسیب نشوند. 

سیستم عامل برنامه ای است که به اجرای سایر برنامه ها کمک می کند و نصب و بالا نیامدن آن عملا کاربرد لپ تاپ شما را با اختلال مواجه می کند، به همین دلیل است که تاکید داریم برای تعمیر و تعویض برد لپ تاپ خود در کم ترین زمان ممکن به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

خاموش شدن یهویی لپ تاپ می تواند دلایل مختلف سخت افزاری و نرم افزاری زیادی داشته باشد که یکی از این دلایل، خرابی مادربرد لپ تاپ شما است. البته بعضی اوقات لپ تاپ روشن می شود اما هنگ می کند و سرعت سیستم به شدت کند می شود که همه این نشانه ها خبر از خرابی برد لپ تاپ شما می دهد و نیاز به تعویض و تعمیر برد لپ تاپ دارید.

اگر لپ تاپ شما مشکلی پیدا کرده است و با خرابی برد لپ تاپ مواجه شدید، ابتدا باید برای عیب یابی دقیق دستگاه خود اقدام کنید. با مراجعه به به رایا یا ارسال دستگاه خود به شرکت تعمیرات لپ تاپ، می توانید از عیب یابی و مشاوره ی رایگان کارشناسان ما استفاده کنید و تعمیر یا تعویض برد لپ تاپ خود را به یک تیم حرفه ای و متخصص بسپارید که در کم ترین زمان مشکلات شما را حل کنند.

همچنین به راحتی می توانید با کارشناسان ما در تلگرام در ارتباط باشید و برای تعویض و یا تعمیر برد لپ تاپ خود از آن ها مشاوره ی رایگان بگیرید.

شارژ نشدن لپ تاپ شما ممکن است از خرابی باتری یا سوکت شارژ شما باشد اما یکی دیگر از دلایلی که باعث شارژ نشدن لپ تاپ شما می شود، خرابی برد لپ تاپ است. اگر منبع تغذیه لپ تاپ شما به درستی کار می کند اما باتری شارژ نمی شود، مشکل از برد و مدار شارژ دستگاه لپ تاپ می باشد. نشانه های خرابی بورد لپ تاپ اگر جدی گرفته نشوند، خرابی های دستگاه بیشتر می شود و باید هزینه های بیشتری پرداخت کنید.

هرگاه با نشانه های خرابی برد لپ تاپ مواجه شدید، در کم ترین زمان اقدام به تعمیر یا تعویض برد لپ تاپ کنید.

اگر فکر می کنید مشکل دستگاه شما از بورد آن است و نیاز به تعمیر یا تعویض برد لپ تاپ دارید، قبل از هرکاری قطعات مادربرد را بررسی کنید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید. با بررسی این قطعات تا حدودی از ایراد دستگاه خود با خبر می شوید. مادربرد ها به شدت روی گرما حساس هستند به همین دلیل بسیاری از قطعات روی مادربرد مثل خازن ها، به دلیل داغ شدن بیش از حد برد از بین می روند و مجبور به تعویض یا تعمیر بورد لپ تاپ هستید. 

به صورت کلی بسیاری از مشکلاتی که برای مادربرد های لپ تاپ ایجاد می شود به دلیل خرابی قطعات روی مادربرد است. گاهی اوقات با بالا رفتن دمای لپ تاپ، بوی سوختگی حس می شود. بوی سوختگی به قطعات داغ شده آسیب وارد می کند و باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن ها می شود. بهتر است هر چه سریع لپ تاپ خود را خاموش کنید تا دمای آن به حالت اولیه برگردد.

اگر با این کار مشکل شما حل نشد به یک متخصص در زمینه تعمیر یا تعویض برد لپ تاپ مراجعه کنید تا عیب یابی و تعمیر دستگاه شما را انجام دهد.

همان طور که گفتیم برد لپ تاپ به دلیل حساسیت بالا، خرابی های بیشتری دارد به همین دلیل بزرگ ترین دغدغه ی کاربران هزینه تعویض و تعمیر برد لپ تاپ است. هزینه تعویض یا تعمیر برد لپ تاپ به عوامل مختلفی مثل درصد خرابی و مدل لپ تاپ شما بستگی دارد. بسیاری از خرابی ها اگر سریع شناسایی شود و برای تعمیر برد لپ تاپ اقدام شود، تعمیرات شما با هزینه کم تری حل می شود اما اگر با بی دقتی، به سایر قطعات نیز آسیب وارد کنید مجبورید به جای تعمیر بورد لپ تاپ، تعویض برد لپ تاپ را انجام دهید و هزینه بیشتری پرداخت کنید.

اگر با خرابی برد لپ تاپ مواجه هستید می توانید از مشاوران به رایا در تلگرام مشورت بگیرید و با ذکر دقیق مدل و برند دستگاه خود از هزینه های دقیق تعمیر و تعویض برد لپ تاپ با خبر شوید. در نظر بگیرید هنگامی که نیاز به تعویض برد لپ تاپ داشتید، حتما از قطعات اصل و اورجینال استفاده کنید تا مشکلات شما به طور کامل حل شود.

همچنین توصیه می کنیم برای تعمیر و یا تعویض برد لپ تاپ خود، دستگاه خود را به آدرس شرکت به رایا ارسال کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه به رایا دستگاه شما را به صورت رایگان عیب یابی کنند و هزینه ی دقیق تعمیر و تعویض برد لپ تاپ شما را برآورد کنند.

یکی از مشکلات رایج در لپ تاپ روشن نشدن لپ تاپ می باشد که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ولی یکی از دلایل اصلی خرابی لپ تاپ مشکل بورد می باشد که باید به صورت کامل و قطعه به قطعه مورد بررسی قرار بگیرد. شناخت کافی برای شناسایی و کاربرد قطعات یکی از مستلزمات تعمیر برد لپ تاپ می باشد. دقت داشته باشید تعمیر برد لپ تاپ نیازمند تخصص و دانش زیاد می باشد. 

به دلیل پیچیدگی برد نت بوک و لپ تاپ حتما قبل از اقدام به تعمیر مادربرد لپ تاپ، از فردی که دارای تجربه کافی برای تعمیر برد لپ تاپ و یا همکاران ما در شرکت به رایا در بخش تعمیر و تعویض بورد کمک بگیرید. برای تعمیر خراب شدن برد لپ تاپ نیازمند مولتی متر هستید تا بتوانید برق های ورودی و خروجی قطعات اصلی رو برد را ولتاژ گیری کنید و برای تعمیر برد لپ تاپ سوخته اقدام کنید. 

عیب یابی خرابی لپ تاپ یکی از بحث های مهم در تعویض Board نوت بوک می باشد و با عیب یابی دقیق کمترین وقت و کمترین هزینه برای تعمیر Motherboard لپ تاپ سوخته خواهید کرد. همکاران ما در بخش تکنسین تخصصی تعمیرات برد لپ تاپ سوخته می توانند با کمترین هزینه و کمترین زمان برد لپ تاپ را تعویض و تعمیر کنند. دقت داشته باشید بعضی از بردها قابل تعمیر نیستند و فقط باید تعویض برد انجام شود.

در این بخش برای آشنایی بیشتر شما مراحل تعویض و تعمیر مادربورد لپ تاپ را شرح خواهیم داد.

برای قطع کردن جریان برق داخل ماربورد، شارژر لپتاپ را جدا می کنیم و بعد از آن باید اقدام به جداکردن باطری لپ تاپ کنید. برای انجام این کار می توانید ضامن های پشت لپ تاپ را به طرف هم بکشید تا باتری از قاب لپ تاپ جدا شود.

ابتدا پیچ های دستگاه را کامل باز کرده و به ترتیب قاب های لپ تاپ را باز کنید تا به مادربورد برسید. توجه داشته باشید هنگام باز کردن مادربورد لپ تاپ حتما از دستکش استفاده کنید تا الکتریسیته باعث ایجاد جریان داخل بورد نشود.

با استفاده از مولتی متر پایه های خروجی تمامی قطعات را تست کنید. ابتدا از سوکت شارژ شروع کنید و به ترتیب قسمت های مختلف مانند ای او و بایوس، چیپ شمالی و چیپ جنوبی، محافظ فیلتر ها و در نهایت سی پی یو را چک کنید.

بعد از عیب یابی  مادربورد لپ تاپ اقدام به تعویض قطعه کنید. هر کدام از قطعات نیازمند تجهیزاتی برای تعویض می باشند. برای تعویض قطعات لحیم شده مانند سی پی یو و گرافیک و چیپ ها، نیاز به دستگاه BGA می باشد.

بعد از تعویض قطعه ای که باعث خرابی بورد لپ تاپ شده، با مولتی متر تمامی قطعات تا سر سی پی یو را تست کنید تا از رسیدن برق مطمئن شوید. بعد از تست کامل اقدام به بستن پیچ های لپ تاپ کرده و قاب ها را در جای خود قرار دهید.