یکی از خدماتی که در لابراتور تخصصی تعمیرات لپ تاپ به رایا ارائه می شود، تعمیر فن لپ تاپ است. همان طور که می دانید داغ کردن لپ تاپ باعث خراب شدن قطعات داخلی لپ تاپ می شود به همین دلیل فن هایی در لپ تاپ تعبیه شده که گرما را خارج و باعث خنک شدن قطعات می شود. خرابی فن (Fan) ممکن است باعث خرابی قطعات دیگر شود به همین دلیل تعمیر یا تعویض فن لپ تاپ از اهمیت بالایی برخوردار است. 

شرکت به رایا دارای یک تیم متخصص و مجرب در زمینه تعویض یا تعمیر فن لپ تاپ می باشد که با استفاده از بهترین تجهیزات موجود، تعمیر یا تعویض فن لپ تاپ شما را انجام می دهند.  همچنین در صورت خرابی فن، می توانید با مشاوران ما در به رایا تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها در زمینه تعویض و تعمیر فن لپ تاپ استفاده کنید. همچنین با مراجعه حضوری یا ارسال دستگاه به آدرس شرکت به رایا اقدام به تعمیر یا تعویض فن لپ تاپ خود کنید. 

البته فن های داخلی لپ تاپ به دلیل کوچک بودن ممکن است نیاز شما را برطرف نکنند به همین دلیل می توانید از کول پد (Cool pad) یا خنک کننده استفاده کنید تا دمای لپ تاپ خود را تا حد امکان پایین بیاورید. معمولا گرمای لپ تاپ توسط سینک گرفته می شود و به فن انتقال می دهد تا از داخل دستگاه این گرما را خارج کند.

برای آشنایی بیشتر با دلایل خرابی فن و مراحل تعویض و تعمیر فن لپ تاپ به ادامه مطالب مراجعه کنید.

شما باید لپ تاپ خود را روی سطوح صاف قرار دهید. بعضی اوقات قرارگیری لپ تاپ در مکان های نامناسب باعث روشن نشدن فن می شود. برای حل این مشکل باید لپ تاپ را خاموش کنید و روی سطح صاف و مستحکم قرار دهید. در این صورت با روشن کردن لپ تاپ، فن کار می کند و مشکل شما حل می شود. از گذاشتن لپ تاپ روی فرش، پتو و یا سطوح سخت خودداری کنید.

یکی از دلایلی که عملکرد فن را با اختلال مواجه می کند، انباشته شدن گرد و غبار لای پره های فن است. در این صورت فن نمی چرخد و دمای لپ تاپ شما بالا می رود. برای جلوگیری از این مشکل، هرگز از لپ تاپ روی فرش یا پتو استفاده نکنید. پرزهای فرش و پتو ممکن است وارد لب تاپ شوند و عملکرد فن را با اختلال مواجه کند. در صورتی که فن لپ تاپ شما از کار افتاد بهتر است به یک مرکز معتبر در زمینه تعمیر و یا تعویض فن لپ تاپ مراجعه کنید تا مشکلات شما را در کم ترین زمان ممکن حل کنند.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث از بین رفتن قطعات الکتریکی می شود، نوسانات برق است. اگر آمپر ورودی به laptop، از آمپر مورد نیاز بیشتر باشد ممکن است باعث سوختن و از بین رفتن فن لپ تاپ شما شود و مجبور به تعویض فن لپ تاپ شوید. برای جلوگیری از سوختن قطعات داخلی لپ تاب بهتر است از محافظ برق استفاده کنید تا دستگاه خود را در برابر نوسانات برق محافظت کنید.

همان طور که می دانید وظیفه فن خنک کردن قطعات داخلی لپ تاپ می باشد. بسیاری از کاربران از لپتاپ خود برای بازی و برنامه های سنگین استفاده می کنند این کار باعث بالا رفتن بیش از حد دمای لپ تاپ می شود. با بالا رفتن دمای دستگاه فن مجبور می شود انرژی بیشتری برای خنک کردن قطعات استفاده کند. این عمل ممکن است به فن لپ تاپ آسیب وارد کند و باعث از کار افتادن آن شود. در این صورت تنها راه حل شما تعمیر و یا تعویض فن لپ تاپ می باشد.

روی مادربورد خازن هایی وجود دارد که نیروی لازم برای کار کردن فن را فراهم می کند. با خرابی این خازن ها فن از کار میفتد و دمای لپ تاپ شما بالا می رود و همان طور که می دانید دمای بالا به قطعات داخلی لپ تاپ آسیب وارد می کند. 

فن یکی از اصلی ترین قطعات لب تاپ به شمار می رود که با رعایت نکات ایمنی باید از خرابی آن جلوگیری کنیم و در صورت خرابی فن لپ تاپ هر چه سریع تر به یک مرکز معتبر در زمینه تعمیر و یا تعویض فن لپ تاپ مراجعه کنیم. شما می توانید با کارشناسان به رایا تماس بگیرید و برای تعویض و یا تعمیر فن لپ تاپ خود از آن ها مشاوره بگیرید.

اگر پشت لپ تاپ را به گوشتان نزدیک کنید صدای کمی از فن را می شنوید که نشان از کار کردن و سالم بودن آن است. اگر این صدا به گوش نرسد و زمانی که از لپ تاپ خود استفاده می کنید، دمای آن به سرعت بالا رود متاسفانه فن لپ تاپ شما از کار افتاده است و نیاز به تعمیر یا تعویض فن لپ تاپ دارید. البته گاهی اوقات این مشکل از پرزهایی است که لای پره های فن گیر کرده و باعث می شود پره های فن نچرخد که برای حل این مشکل باید آن را تمیز کنید. 

تمیز کردن فن نیاز به دقت بالایی دارد بسیاری از کاربران هنگام پاک کردن پرزهای فن باعث خرابی آن می شوند پس بهتر است در صورتی که تخصص کافی برای انجام این کار ندارید به یک مرکز معتبر در زمینه تعمیر فن لپ تاپ مراجعه کنید تا با تمیز کردن فن لپ تاپ مشکل شما را در کم ترین زمان ممکن حل کنند.

صدای زیاد فن یکی از علائمی است که نشان می دهد به تعمیر یا تعویض فن لپ تاپ نیاز دارید. این صدا ممکن است برای کاربران آزار دهنده باشد و زمینه ای برای خرابی کامل فن شما باشد. اگر به این صدا بی توجه باشید ممکن است به مرور زمان این صدا سیستم تهویه لپ تاپ شما را از کار بیندازد و باعث بالا رفتن دمای لپ تاپ شما شود. دلیل این صدا، پایین آمدن کیفیت فن به مرور زمان است و تمام شدن عمر آن است که در این صورت باید اقدام به تعویض فن لپ تاپ کنید.

اگر لپ تاپ شما با خرابی فن مواجه شده است، می توانید با کارشناسان ما در تلگرام در ارتباط باشید تا شما را برای تعمیر و یا تعویض فن لپ تاپ تان راهنمایی کنند و در صورت نیاز اقدام به تعویض و تعمیر فن لپ تاپ شود.

همچنین می توانید لب تاپ خود را به آدرس شرکت به رایا ارسال کنید تا متخصصان به رایا با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات موجود در زمینه تعمیر و تعویض فن لپ تاپ، دستگاه شما به صورت رایگان عیب یابی کنند و با رضایت شما تعمیرات لپ تاپ شما را در کم ترین زمان ممکن انجام دهند.

یکی از دلایل استفاده از فن، پایین آوردن دمای لپ تاپ است. اگر به هر دلیلی فن لپ تاپ شما از کار بیفتد و نتواند دمای لپ تاپ را پایین بیاورد، متاسفانه ممکن است بسیاری از قطعات داخلی لپ تاپ شما مثل سی پی یو آسیب ببیند و از کار بیفتد. اگر از کار نکردن فن لپ تاپ خود مطمئن هستید برای حل این مشکل به طور موقت می توانید از خنک کننده یا کول پد استفاده کنید اما این راه حل موقتی است و در کم ترین زمان باید به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا تعمیر فن لپ تاپ خود را انجام دهید.

از آنجایی که فن لپ تاپ یکی از قطعات مهم است پس باید تعمیر آن توسط متخصصین حرفه ای و با تجربه صورت بگیرد تا در حین تعمیر به سایر قطعات داخلی لپ تاپ آسیبی وارد نشود.

تعمیرات لپ تاپ برای کاربران دردسر ساز و آن ها را نسبت به هزینه های آن نگران می کند. یکی از دغدغه های افراد، هزینه تعمیر فن لپ تاپ می باشد. به دلیل هزینه پایین فن، معمولا هزینه تعویض فن لپ تاپ به صرفه تر از تعمیر فن لپ تاپ است. هزینه تعویض یا تعمیر فن لپ تاپ بستگی به درصد خرابی، مدل و برند دستگاه دارد به همین دلیل نمی توان قیمت دقیقی گفت. اگر نیاز به تعویض فن لپ داشتید بهتر است به یک مرکز معتبر مراجعه کنید که مطمئن باشید از قطعات اصل و ارجینال استفاده می کنند.

شما می توانید برای تعویض فن لپ تاپ، دستگاه خود را به آدرس شرکت به رایا ارسال کنید تا متخصصان مجرب و با تجربه به رایا با استفاده از بهترین تجهیزات موجود، به صورت رایگان دستگاه شما را عیب یابی کنند و هزینه دقیق تعمیر و یا تعویض فن لپ تاپ شما را برآورد کنند.

همچنین می توانید با مشاوران ما در تلگرام در ارتباط باشید و با ارسال مدل و برند دستگاه خود علاوه بر مشاوره ی رایگان، از هزینه های تعمیر و تعویض فن لپ تاپ خود با خبر شوید.

از کار افتادن فن لپ تاپ و ضعیف شدن فن لپ تاپ یکی از مشکلاتی است که بعد از مدت ها کار کردن لپ تاپ اتفاق می افتد. خراب شدن فن لپ تاپ به خاطر چرخش همیشگی فن یک امر طبیعی در خرابی لپ تاپ می باشد. برای تعمیر لپ تاپ بهترین راه استفاده از روغن چرخ می باشد. هنگامی که فن لپ تاپ به صدا افتاد و یا دیر می چرخد فن را باز کنید و داخل ان را کمی با روغن چرب کنید تا حرکت فن لپ تاپ راحت تر انجام شود. اگر فن لپ تاپ کلا کار نمی کند امکان دارد موتور فن لپ تاپ سوخته باشد. 

در صورتیکه مهارت در باز کردن و تعویض فن لپ تاپ را دارید می توانید فن لپ تاپ را باز کنید و موتور آرمیچر فن لپ تاپ را تعویض کنید. برای استعلام هزینه تعمیر و تعویض لپ تاپ می توانید با همکاران ما در بخش تعمیر فن لپ تاپ تماس بگیرید. دقت داشته باشید هر فن مخصوص مدل لپ تاپ خودش می باشد ولی در بعضی از سری ها یک مدل فن به کار رفته و شما می توانید با تهیه فن مشابه تعویض فن لپ تاپ را انجام دهید.

در این بخش برای آشنایی بیشتر شما مراحل تعویض و تعمیر فن لپ تاپ را شرح خواهیم داد.

دقتکنید ابتدا باید جریانبرق داخل لپتاپرا قطع کنید. برای این کار باید لپ تاپ را از شارژ جدا کنید و با فشار دادن ضامنهای پشت لپ تاپ، باتری 

ابتدا پیچ های دستگاه را کامل باز کنید و قاب روی کیبرد را باز کنید. برای دسترسی به فن لپ تاپ در بعضی از لپ تاپ ها نیاز به خارج کردن کامل برد لپ تاپ می باشید. اکثر سوکت فن ها به صورت کانکتوری روی مادربورد لپ تاپ بسته می شوند.

حتما قبل از تعویض فن با مولتی متر ولتاژ استاندارد را به دو سر کانکتور سیم فن بدهید و تست کنید. شاید فن لپ تاپ مشکل نداشته باشد و مشکل از کانکتور لپ تاپ باشد. حتما بعد از تعویض فن لپ تاپ، پیچ های آن را ببندید تا هنگام چرخش فن لپ تاپ تکان نخورد.

بعد از تست کامل فن اقدام به بستن لپ تاپ کنید. بورد را روی قاب قرار دهید و تمامی پیچ ها را بسته و قاب را سر جای خود قرار دهید. در بستن پیچ ها دقت کافی را داشته باشید تا بلند بودن پیچ باعث اسیب رساندن به برد نشود.