تاچ پدها صفحات لمسی هستند که در لپ تاپ های امروزی به جای ماوس استفاده می شوند که نوع و عملکرد این صفحات با توجه به مدل و برند لپ تاپ با یکدیگر تفاوت هایی دارند. بعضی از این صفحات لمسی دارای تنظیمات خاصی هستند که می توانید با کشیدن دو انگشت روی تاچ پد کنترل نوار پیمایش را در دست بگیرید اما بعضی از تاچ پدها این قابلیت را نداشته و حرکت دادن انگشت روی صفحه نمایش به حرکت مکان نما تبدیل می شود. 

تاچ پد (Touch pad) جزو قطعات حساس لپ تاپ به شمار می رود که با وارد شدن کم ترین ضربه دچار اختلال شود و کار کردن با لپ تاپ را برای کاربران دشوار می کند. البته این مشکل را به طور موقتی و با استفاده از ماوس می توان حل کرد تا در فرصت مناسب برای تعویض و یا تعمیر تاچ پد لپ تاپ اقدام شود.

برای انجام تعمیرات لپ تاپ می توانید به شرکت به رایا مراجعه کنید. بهترین متخصصان در زمینه تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ در شرکت به رایا فعالیت کرده که در کم ترین زمان با استفاده از به روزترین تجهیزات، تعمیرات لپ تاپ شما را انجام می دهند. همچنین شما می توانید با کارشناسان ما در به رایا تماس بگیرید تا برای تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ از آن ها مشاوره رایگان بگیرید و یا دستگاه خود را برای عیب یابی رایگان به آدرس شرکت به رایا ارسال کنید.

در ادامه مطلب با دلایل خرابی تاچ پد لپ تاپ آشنا شده و مراحل تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ را مطالعه کنید.

از دلایل سخت افزاری که باعث کار نکردن تاچ پد لپ تاپ می شود، ضربه و فشار است. معمولا ضربه های وارد شده به سیستم به دلیل بی دقتی کاربران بوده و در بسیاری از مواقع باعث از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ می شود. محکم بستن درب لپ تاپ و یا افتادن سیستم از دست کاربران از جمله مواردی است که باعث این اتفاقات می شود. 

اگر شدت وارد شدن ضربه به تاچ پد زیاد باشد تنها راه حل این مشکل، تعویض تاچ پد لپ تاپ می باشد. همچنین برای محافظت بیشتر از تاچ پد، محافظ تهیه کنید و مانع رنگ رفتگی تاچ پد لپ تاپ شوید. این محافظ ها باعث افزایش دقت نمایشگر شده و حرکت انگشتان را روی صفحه نمایش نرم تر می کند.

بعضی از مواقع با هنگ کردن سیستم عامل، تاچ پد لپ تاپ از کار می افتد. برای حل این مشکل ابتدا تمام برنامه ها و اسناد را ذخیره کنید سپس سیستم را ریستارت (Restart) کرده و تا بالا آمدن سیستم عامل صبر کنید تا لپ تاپ به حالت پایدار برسد. بعد از انجام این کار تاچ پد لپ تاپ را تست کنید، اگر مشکلات مربوط به تاچ پد حل شد، نیازی به تعمیر تاچ پد لپ تاپ ندارید در غیر این صورت باید به دنبال علت کار نکردن این قطعه باشید تا در زمان مناسب برای تعمیر و یا تعویض تاچ پد لپ تاپ اقدام کنید.

بعضی اوقات تاچ پد لپ تاپ به درستی کار می کند اما با نصب برنامه جدید عملکرد های این قطعه با اختلال مواجه می شود که باید هر چه سریع تر اقدام به حذف این برنامه کنید. به کنترل پنل (Control Panel) رفته و با انتخاب گزینه Uninstall Program نرم افزار مورد نظر را پیدا کرده و آن را حذف کنید. با انجام این کار عملکرد تاچ پد به حالت اولیه باز می گردد. در صورتی که در انجام این مراحل با مشکل مواجه شدید می توانید از کارشناسان به رایا راهنمایی گرفته و مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ را در کم ترین زمان حل کنید.

کار نکردن تاچ پد ممکن است به دلیل غیر فعال بودن این قطعه در تنظیمات بایوس (BIOS) یا CMOS لپ تاپ باشد. پس بهتر است وارد تنظیمات بایوس لپ تاپ شده و از فعال بودن تاچ پد لپ اپ مطمئن شوید. توصیه می کنیم ابتدا دلایل دیگری که باعث کار نکردن تاچ پد لپ تاپ می شود را مورد بررسی قرار داده و اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید تنظیمات تاچ پد در بایوس لپ تاپ را چک کرده و از فعال بودن گزینه ی Enable touchpad مطمئن شوید.

آپدیت نبودن درایورهای تاچ پد، از دلایلی است که باعث کار نکردن تاچ پد لپ تاپ می شود. Device Manager به شما کمک می کند تا درایورهایی که نیاز به نصب و یا به روزرسانی دارند را پیدا کنید. در بخش Device Manager گزینه ی Mice and other pointing devices را انتخاب کرده و تنظیمات مربوط به تاچ پد را پیدا کنید. در این بخش با انتخاب گزینه ی Update Driver Software درایور تاچ پد را به روزرسانی کنید. 

بعضی مواقع می توانید چندین بار تاچ پد لپ تاپ را فعال و غیر فعال کنید. این کار ممکن است باعث به کار افتادن تاچ پد لپ تاپ شود. در صورتی که با انجام این مراحل مشکلات شما حل نشد، می توانید برای تعمیر و یا تعویض تاچ پد لپ تاپ، به شرکت به رایا مراجعه کنید.

یکی از سریع ترین روش هایی که باعث فعال و یا غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ می شود، استفاده از کلید fn می باشد. برای فعال سازی تاچ پد لپ تاپ باید کلید Fn را به همراه یکی از کلیدهای توابع فشار دهید. ترکیب این دو کلید برای فعال و غیرفعال کردن Touchpad Laptop استفاده می شود. همچنین می توانید در صفحه کلید، آیکون مربوط به تاچ پد را پیدا کرده و با فشردن آن تاچ پد لپ تاپ را فعال کنید. 

اگر بعد از بررسی تمام دلایل مربوط به کار نکردن تاچ پد، نتوانستید مشکلات پیش آمده را حل کنید می توانید با مراجعه به شرکت به رایا تعویض و تعمیر تاچ پد لپ تاپ را به یک متخصص حرفه ای و مجرب بسپارید.

همان طور که می دانید در لپ تاپ های امروزی از تاچ پد به عنوان جایگزین ماوس استفاده می کنند. بعضی اوقات تاچ پد دستورات را نمی خواند و کاربرد خود را از دست می دهد. کار نکردن تاچ پد و دکمه های مربوط به صفحه لمسی لپ تاپ، دلایل سخت افزاری و نرم افزاری مختلفی دارد که با عیب یابی دقیق، دلایل خرابی تاچ پد لپ تاپ را شناخته و با تعمیر به موقع از بروز خرابی های بیشتر جلوگیری کنید. مهم ترین دلیلی که باعث خرابی سخت افزاری تاچ پد می شود، وارد شدن ضربه به این قطعه است.

همچنین بعضی اوقات سیستم عامل لپ تاپ از عملکرد درست تاچ پد جلوگیری می کند. بهتر است هر چه سریع تر تعمیر و یا تعویض تاچ پد لپ تاپ خود را انجام دهید همچنین در نظر بگیرید به دلیل حساس بودن این قطعه باید به یک متخصص مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

بعضی اوقات تاچ پد لپ تاپ عملکرد خود را از دست نداده و فقط دستورات شما را دیرتر می خواند. این نشانه اخطاری برای خرابی تاچ پد لپ تاپ می باشد و بی توجهی به آن ممکن است شما را مجبور به تعویض تاچ پد لپ تاپ کند. اگر کند شدن عملکرد تراک پد لپ تاپ را جدی بگیرید، می توانید با تعمیر تاچ پد لپ تاپ این مشکلات را با هزینه کم رفع کنید.

اگر تاچ پد لپ تاپ شما به درستی کار نمی کند می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و برای تعویض و یا تعمیر تاچ پد لپ تاپ از آن ها مشاوره بگیرید. همچنین می توانید با مشاوران ما در تلگرام در ارتباط باشید تا برای تعمیرات لپ تاپ خود اقدام کنید.

در صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض تاچ پد لپ تاپ به شما توصیه می کنیم، دستگاه خود را به آدرس لابراتور تعمیرات لپ تاپ به رایا ارسال کنید تا متخصصان حرفه ای و با تجربه ما عیب یابی لپ تاپ شما را به صورت رایگان انجام داده و خرابی دستگاه را اعلام کنند و در کم ترین زمان تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ را انجام دهند.

از نگرانی های کاربران، هزینه تعمیر و یا تعویض تاچ پد لپ تاپ می باشد. هزینه تعمیر یا تعویض تاچ پد بستگی به مدل و برند دستگاه شما دارد. البته قبل از عیب یابی دستگاه نمی توان هزینه دقیقی برای تعویض یا تعمیر تاچ پد لپ تاپ اعلام کرد. متخصصان مجرب به رایا ابتدا سعی می کنند برای پایین آوردن هزینه ها، مشکلات مربوط تراک پد را با تعمیر تاچ پد لپ تاپ حل کنند و در صورتی که موفق به انجام این کار نشدند اقدام به تعویض تاچ پد لپ تاپ شما کنند.

در نظر بگیرید هنگام تعویض تاچ پد لپ تاپ حتما از قطعات اصل و اورجینال لپ تاپ خود استفاده کنید چرا که قطعات فیک کیفیت بسیار پایینی دارند و مشکلات مربوط به تاچ پد را فقط برای مدت کوتاهی رفع می کنند. همچنین حتما برای تعویض و یا تعمیر تاچ پد لپ تاپ خود به متخصصین حرفه ای مراجعه کنید تا با هزینه و خسارات بیشتری رو به رو نشوید.

برای با خبر شدن از هزینه تعمیر یا تعویض تاچ پد لپ تاپ، می توانید ابتدا دستگاه خود را به آدرس شرکت به رایا ارسال کنید تا توسط متخصصین مجرب به رایا به صورت رایگان عیب یابی شود، سپس هزینه دقیق تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ به شما اعلام شود.

همچنین می توانید با مشاوران ما در تلگرام در ارتباط باشید و با ارسال مدل و برند دستگاه خود از هزینه تعویض و تعمیر تاچ پد لپ تاپ باخبر شده و از کارشناسان ما مشاوره ی رایگان دریافت کنید.