مرکز تخصصی تعمیر پل شمالی و جنوبی لپ تاپ

لپ تاپ ها دو نوع چیپست دارند. چیپست هایی به نام پل شمالی (North bridge) که نزدیک CPU قرار گرفته و وظیفه ی برقراری ارتباط بین سی پی یو و رم(RAM) را برعهده دارند و چیپست هایی با نام پل جنوبی (South bridge) که در پایین برد قرار گرفته و وظیفه آن کنترل آی سی و کلید های لپ تاپ است.

خرابی پل شمالی و جنوبی از مشکلاتی است که برای بسیاری از کاربران پیش آمده و باعث دردسرهای زیادی مثل خرابی پورت های لپ تاپ و یا ریستارت شدن سیستم شده است. تعمیر پل شمالی و جنوبی لپ تاپ به دلیل حساس بودن موقعیت قرارگیری آن، از اهمیت زیادی برخوردار است و حتما تعمیر و تعویض پل شمالی لپ تاپ باید توسط متخصصین این حوزه انجام شود.

شرکت به رایا دارای یک تیم حرفه ای و متخصص در زمینه تعمیر و تعویض پل شمالی لپ تاپ است که در کم ترین زمان عیب یابی دستگاه شما را با استفاده از به روزترین تجهیزات ممکن انجام می دهند. در نظر داشته باشید شما می توانید با کارشناسان به رایا تماس بگیرید و برای تعمیر و یا تعویض پل جنوبی لپ تاپ خود از آن ها مشاوره ی رایگان بگیرید

ما برای آشنایی بیشتر شما با پل جنوبی و شمالی لپ تاپ، در ادامه ی مطلب به دلایل خرابی آن اشاره کردیم و همچنین می توانید با روند تعویض پل شمالی لپ تاپ آشنا شوید.

دلایل خرابی آی سی شارژ لپ تاپ

نوسان برق

ولتاژ ورودی لپ تاپ 220 ولت است که از برق شهری تامین می شود. بعضی اوقات با نوسان برق این ولتاژ تغییر می کند و ممکن است باعث اتصالی در بورد لپ تاپ شما شود. اتصالی در مادر بورد باعث آسیب به قطعات متصل به آن می شود. زمانی که سیستم خود را به شارژ متصل می کنید حتما از محافظ برق استفاده کنید تا از قطعات لپ تاپ در برابر نوسانات برق محافظت کنید.

خرابی چیپست IO

چیپست IO از قطعاتی است که اهمیت بسیار زیادی در مادربرد لپ تاپ دارد و بسیاری از قطعات داخلی لپ تاپ با این چیپست در ارتباط هستند. بعضی از ورژن های این چیپست، ولتاژ مورد نیاز پل جنوبی را تامین می کنند. با خرابی این قطعه، عملکرد پل جنوبی با اختلال مواجه می شود و باید برای تعمیر این چیپست اقدام کنید. اگر به تعمیر این قطعه بی توجه باشید ممکن است سایر قطعات لپ تاپ نیز آسیب ببینند و با خرابی و خسارات بیشتری مواجه شوید.

نشانه های خرابی پل شمالی و جنوبی لپ تاپ

کارنکردن پورت های ورودی و خروجی

بسیاری از مواقع هنگام کار با لپ تاپ متوجه می شوید کلیدهای کیبورد را نمی خواند و یا هنگامی فلش مموری یا موس متصل می کنید، پورت های ورودی آن ها را شناسایی نمی کنند. این مشکل می تواند از خرابی پل جنوبی لپ تاپ شما باشد.

به دلیل استفاده ی بالا از پورت های لپ تاپ، این خرابی مانع از انجام بسیاری از فعالیت ها می شود. همچنین ممکن است بعضی اوقات لپ تاپ به صورت رندم پورت های لپ تاپ شما را شناسایی کند که این مشکل از علائم خرابی چیپ جنوبی لپ تاپ شماست. برای تست چیپ لپ تاپ خود می توانید از تست خازن استفاده کنید.

خازن سمت CPU را با خازن سنج تست کنید اگر هنگام تست، صدای بوق ممتد شنیدید متاستفانه نشان از خرابی خازن و چیپست های لپ تاپ است. همچنین اگر موفق به انجام این تست نشدید می توانید ولتاژ پایه های سی پی یو را چک کنید در صورت نبود ولتاژ، باید برای تعمیر و یا تعویض پل جنوبی لپ تاپ اقدام کنید.

اگر تست سلامت چیپ را نتوانستید انجام دهید می توانید با مراجعه به یک مرکز معتبر در زمینه تعویض و تعمیر چیپ جنوبی لپ تاپ، عیب یابی دستگاه خود را انجام دهید.

ریستارت شدن لپ تاپ

ریستارت شدن لپ تاپ به صورت ناگهانی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از این دلایل خرابی چیپ شمالی لپ تاپ است. بعضی از مواقع بعد از ریستارت شدن لپ تاپ، صفحه نمایش تصویری نمایش نمی دهد. همچنین چیپ های لپ تاپ به دلیل فعالیت زیادی که انجام می دهند همیشه دمای بالایی دارند اما اگر زمانی حس کردید چیپ لپ تاپ سرد است باید به سالم بودن آن شک کنید.

برای تست سالم بودن چیپ شمالی لپ تاپ می توانید ولتاژ بین چیپ شمالی و CPU را اندازه گیری کنید. بین چیپ شمالی تا سی پی یو نقطه هایی برای اندازه گیری ولتاژ وجود دارد در صورتی که این ولتاژ بین 2/1 و 9/2 ولت نباشد، باید برای تعمیر چیپ شمالی لپ تاپ اقدام شود.

اگر با خرابی پل شمالی لپ تاپ خود مواجه هستید می توانید با کارشناسان ما در به رایا تماس بگیرید تا شما را برای تعمیر و تعویض پل شمالی لپ تاپ راهنمایی کنند و در صورت نیاز در کم ترین زمان تعویض و تعمیر پل شمالی لپ تاپ شما را انجام دهند. همچنین می توانید با ارسال دستگاه خود به لابراتور تخصصی تعمیرات لپ تاپ به رایا، به صورت رایگان لپ تاپ خود را عیب یابی کنید.

متخصصان به رایا با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات عیب یابی دستگاه شما را انجام داده و در کم ترین زمان با شناخت خرابی اقدام به تعمیر قطعه ی آسیب دیده می کنند.

هزینه تعمیر پل شمالی لپ تاپ و پل جنوبی

هزینه تعمیر پل جنوبی لپ تاپ و یا تعمیر پل شمالی لپ تاپ ممکن است باعث نگرانی بسیاری از کاربران شود. هزینه تعمیر و تعویض پل جنوبی لپ تاپ بستگی به درصد خرابی، مدل و برند لپ تاپ شما دارد. متخصصان به رایا سعی می کنند برای پایین آوردن هزینه ها تا جای ممکن تعمیر پل شمالی دستگاه شما را انجام دهند اما اگر مشکل قطعه با تعمیر حل نشد، مجبور به تعویض پل جنوبی لپ تاپ شما هستند.

یکی از نکات مهمی که هنگام تعویض پل شمالی لپ تاپ باید به آن توجه داشته باشید، خرید قطعه ی اصل است. اگر از قطعات فیک و نا مناسب استفاده کنید ممکن است بعد از تعویض پل شمالی لپ تاپ، مادربرد با مشکل مواجه شود. شما می توانید برای استعلام قیمت و هزینه تعمیر و تعویض پل جنوبی لپ تاپ، با مشاوران ما در به رایا تماس بگیرید و با ذکر دقیق مدل و برند دستگاه خود از هزینه آن باخبر شوید.

همچنین می توانید به کارشناسان ما در تلگرام پیام دهید تا هزینه های تعمیر و تعویض پل جنوبی لپ تاپ شما را برآورد و برایتان ارسال کنند. اگر نیاز به تعویض پل جنوبی لپ تاپ دارید می توانید دستگاه خود را به آدرس به رایا ارسال کنید تا ابتدا توسط متخصصین با تجربه به رایا به صورت رایگان عیب یابی شود و سپس هزینه تعمیر لپ تاپ برآورد و اعلام شود.

روند تعویض پل شمالی لپ تاپ و پل جنوبی

خراب شدن چیپست پل شمالی و پل جنوبی لپ تاپ باعث روشن نشدن لپ تاپ یا از کار افتادن قطعات لپ تاپ می شود. شاید برای شما پیش آمده باشد بعد از تعویض قطعه معیوب باز هم مشکل بر طرف نشود. خرابی پل شمالی لپ تاپ به دلیل نزدیک بودن به سی پی یو، حرارت بالا و پهنای دیتای بالای ورودی نسبت به خرابی پل جنوبی لپ تاپ بیشتر می باشد.

برای تعمیر پل شمالی لپ تاپ باید ولتاژهای ورودی و خروجی چیپ North Bridge را با مولتی متر بسنجیم و در صورتیکه چیپ شمالی لپ تاپ دارای ولتاژ خروجی با نوسان بود یا خروجی ولتاژی را نداشت اقدام به تعویض پل شمالی لپ تاپ می کنیم. در اکثر لپ تاپ ها چیپ شمالی و جنوبی به صورت ادغامی می باشند و برای تعمیر چیپ شمالی و تعمیر South Bridge نیاز به تعویض هر دو قطعه می باشد.

برای تعمیر پل شمالی لپ تاپ و تعویض پل جنوبی لپ تاپ می توانید با همکاران ما در بخش تعمیرات تخصصی لپ تاپ شرکت به رایا تماس حاصل فرمایید. در نظر داشته باشید برای تعویض پل شمالی لپ تاپ و تعمیر پل جنوبی لپ تاپ نیازمند تجهیزات پیشرفته و دانش بالا برای عیب یابی لپ تاپ و تعمیر چیپ لپ تاپ می باشید. در این قسمت برای آشنایی بیشتر شما مراحل تعویض و تعمیر چیپ جنوبی و شمالی لپ تاپ را شرح خواهیم داد.

1


برای دسترسی به چیپ شمالی و جنوبی باید به برد اصلی لپ تاپ دسترسی داشته باشیم. ابتدا پیچ های قاب لپ تاپ را باز کرده و به ترتیب قاب دور کیبرد و قاب زیر را خارج می کنیم. دقت داشته باشید هنگام خارج کردن برد لپ تاپ جریان الکتریسیته باعث ایجاد اتصالی در مادربرد لپ تاپ نشود.

2


برای عیب یابی چیپ شمالی و چیپ جنوبی لپ تاپ نیاز به بلوک دیاگرام و همچنین ولتاژهای ورودی و خروجی قطعات می باشید. در صورت دسترسی به مقدار ولتاژهای ورودی و خروجی چیپ می توانید اقدام به تعمیر پل جنوبی و شمالی کنید. همچنین باید از تجهیزات پیشرفته استفاده کنید.

3


برای تعمیر و تعویض چیپ شمالی و جنوبی لپ تاپ از دستگاه بی جی ای استفاده می شود. با حرارت دادن استاندارد به چیپست لپ تاپ چیپ شمالی و جنوبی را از مادربرد بلند می کنیم. بعد از جداسازی چیپ، پایه ها را با قلع احیا و چیپ شمالی جدید را با حرارت جایگزین می کنیم.

4


قبل از بستن مادربرد روی قاب لپ تاپ، حتما سیستم خنک کننده و فن لپ تاپ را چک کنید سپس اقدام به بستن پیچ ها کنید. دقت کنید پیچ ها باید به درستی در جای خود قرار بگیرند در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب رساندن به مادر برد لپ تاپ و خسارت های بیشتر شوید.